Część programowa Funkcjonariusza Mobilnego trzeciej generacji jest zaprojektowana, aby działać na dowolnej stabilnej wersji systemu Debian, Raspbian lub Ubuntu. Ten artykuł przedstawia szczegóły i wskazuje możliwe problemy.
Całość została przetestowana w następujących wersjach sprzętu i systemu operacyjnego:
- Raspberry Pi 3B/3B+ (Raspbian Jessie/Stretch/Buster)
- Raspberry Pi 4B wersje 4/8GB (Raspbian Buster lub Ubuntu 20.04 LTS)
- Asus Tinker Board (TinkerOS, klon Debiana Stretch)
- NanoPi NEO2 (specjalna wersja Ubuntu 16.04 LTS)
- standardowe wersje systemów Debian Jessie/Stretch/Buster i Ubuntu 16/18/20.04 LTS w wersjach 32/64-bit, na standardowych komputerach stacjonarnych i laptopach (szczegóły w tym artykule)
Starsze wersje Funkcjonariusza Mobilnego działają też na Raspberry Pi Zero z systemem Raspbian Jessie/Stretch, wersja ta ma jednak duże ograniczenia funkcjonalne (w razie potrzeby jest jednak cały czas dostępna).
Jaki model sprzętu mam wybrać?
Ten artykuł pomoże Ci w wyborze najlepszego dla Ciebie modelu.
Wybór najlepszego wyświetlacza
Funkcjonariusz Mobilny może działać w trybie headless (bez jakiegokolwiek wyświetlacza), ale nie jest to zalecane – wyświetlacz pokazuje stan urządzenia, a więc w trybie headless nie dowiesz się, czy operacja eksfiltracji danych jeszcze trwa, czy już się zakończyła i musisz działać na wyczucie, ew. obserwować diodę transferu danych na dysku zewnętrznym (jeśli go używasz).
Zalecanym wyświetlaczem jest Pimoroni Blinkt!, kompatybilny ze wszystkimi modelami Raspberry Pi – natomiast jeśli decydujesz się na platformę NanoPi NEO2, wówczas jedynym przetestowanym i rekomendowanym przez nas wyborem jest NanoHat OLED.
Funkcjonariusz Mobilny może pracować z dowolnym wyświetlaczem sterowanym przez GPIO, dla którego dostępne są sterowniki. Ze względu na modułową budowę, tworzenie sterowników dla kolejnych urządzeń jest bardzo proste. Nie są natomiast obsługiwane wyświetlacze HDMI.
Znane problemy i ograniczenia sprzętowe
- MSI (wiele różnych modeli laptopów i płyt głównych klasy desktop/gaming) – problemy ze stabilnością działania USB 3.0 skutkujące od pewnego momentu spowolnieniem transmisji danych do poziomu USB 1.1
- NanoPi NEO2, Raspberry Pi Zero i inne platformy z zaledwie 512MB RAM – brak wsparcia dla funkcjonalności związanych z detekcją twarzy i fotomontażem zdjęć
- Waveshare RGB LED Hat – wyświetlacz ten pracuje stabilnie tylko z Raspberry Pi w wersji 3B+
Zasilanie
Funkcjonariusz Mobilny jest zasilany przez USB – źródłem zasilania może być zasilacz sieciowy, power bank, a nawet drugi komputer z portem USB. W praktyce jednak najczęściej będzie to właśnie power bank.
Istnieje wiele różnych power banków, przeznaczonych do pracy w różnych trybach (z tego artykułu dowiesz się o nich więcej), natomiast z punktu widzenia Funkcjonariusza Mobilnego najważniejszy jest podział na 2 typy:
- z mechanizmem auto-off – a więc wyłączające zasilanie automatycznie, jeśli nie uda się „dogadać” z podłączonym urządzeniem
- bez auto-off – włączające zasilanie portu natychmiast po wykryciu podłączenia jakiegokolwiek urządzenia (również pasywnego) i utrzymujące aż do jego odłączenia
Ten podział jest o tyle istotny, że Raspberry Pi zasilane jest przez port pasywny, służący tylko do zasilania, zaś komunikacja odbywa się przez inne porty. Klasyczne power banki będą więc po kilku-kilkunastu sekundach wyłączać zasilanie.