Galerie
728 x 90

Harry – sprzęt

Harry – sprzęt

Część programowa platformy Harry trzeciej generacji jest zaprojektowana, aby działać na dowolnej stabilnej wersji systemu Debian, Raspbian lub Ubuntu. Ten artykuł przedstawia szczegóły i wskazuje możliwe problemy.

Całość została przetestowana w następujących wersjach sprzętu i systemu operacyjnego:

 • Raspberry Pi 3B/3B+ (Raspbian Jessie/Stretch/Buster)
 • Raspberry Pi 4B wersje 4/8GB (Raspbian Buster lub Ubuntu 20.04 LTS)
 • Asus Tinker Board (TinkerOS, klon Debiana Stretch)
 • NanoPi NEO2 (specjalna wersja Ubuntu 16.04 LTS)
 • standardowe wersje systemów Debian Jessie/Stretch/Buster i Ubuntu 16/18/20.04 LTS w wersjach 32/64-bit, na standardowych komputerach stacjonarnych i laptopach (szczegóły w tym artykule)

Starsze wersje platformy Harry działają też na Raspberry Pi Zero z systemem Raspbian Jessie/Stretch, wersja ta ma jednak duże ograniczenia funkcjonalne (w razie potrzeby jest jednak cały czas dostępna).

Jaki model sprzętu mam wybrać?

Ten artykuł pomoże Ci w wyborze najlepszego dla Ciebie modelu.

Wybór najlepszego wyświetlacza

Harry może działać w trybie headless (bez jakiegokolwiek wyświetlacza), ale nie jest to zalecane – wyświetlacz pokazuje stan urządzenia, a więc w trybie headless nie dowiesz się, czy operacja eksfiltracji danych jeszcze trwa, czy już się zakończyła i musisz działać na wyczucie, ew. obserwować diodę transferu danych na dysku zewnęrznym (jeśli go używasz).

Zalecanym wyświetlaczem jest Pimoroni Blinkt!, kompatybilny ze wszystkimi modelami Raspberry Pi – natomiast jeśli decydujesz się na platformę NanoPi NEO2, wówczas jedynym przetestowanym i rekomendowanym przez nas wyborem jest NanoHat OLED.

Platforma Harry może pracować z dowolnym wyświetlaczem sterowanym przez GPIO, dla którego dostępne są sterowniki. Ze względu na modułową budowę, tworzenie sterowników dla kolejnych urządzeń jest bardzo proste. Nie są natomiast obsługiwane wyświetlacze HDMI.

Znane problemy i ograniczenia sprzętowe

 • MSI (wiele różnych modeli laptopów i płyt głównych klasy desktop/gaming) – problemy ze stabilnością działania USB 3.0 skutkujące od pewnego momentu spowolnieniem transmisji danych do poziomu USB 1.1
 • NanoPi NEO2, Raspberry Pi Zero i inne platformy z zaledwie 512MB RAM – brak wsparcia dla funkcjonalności związanych z detekcją twarzy i fotomontażem zdjęć
 • Waveshare RGB LED Hat – wyświetlacz ten pracuje stabilnie tylko z Raspberry Pi w wersji 3B+

Zasilanie

Harry jest zasilany przez USB – źródłem zasilania może być zasilacz sieciowy, power bank, a nawet drugi komputer z portem USB. W praktyce jednak najczęściej będzie to power bank.

Istnieją 2 typy power banków:

 • „inteligentne”, z mechanizmami antyprzepięciowymi i innymi, które próbują wyczuć, czy po drugiej stronie kabla jest aktywne urządzenie USB – a jeśli nie, wówczas odłączają zasilanie
 • pozostałe, które puszczają napięcie zawsze, jeśli tylko zwarty jest obwód zasilający

Ta różnica jest o tyle istotna, że Raspberry Pi zasilane jest przez port pasywny, służący tylko do zasilania, zaś komunikacja odbywa się przez inne porty. Inteligentne power banki (np. większość modeli PQI) będą po kilku-kilkunastu sekundach wyłączać zasilanie.

Jak je rozróżnić? Podłącz do portu wyjściowego jakieś pasywne urządzenie USB, np. latarkę LED, wentylator itp., włącz i poczekaj 10 sekund.

Polecane modele power banków

 • Anker PowerCore Slim 5000