728 x 90

Funkcjonariusz Mobilny

Funkcjonariusz Mobilny

Masz już dość problemów z gromadzeniem dowodów? Podejrzani śmieją Ci się w twarz, że nie możesz im nic udowodnić? Funkcjonariusz Mobilny jest narzędziem właśnie dla Ciebie!

Funkcjonariusz Mobilny to platforma open source do dyskretnego prowadzenia operacji na nośnikach USB należących do osób przeszukiwanych i/lub zatrzymanych, bezpośrednio w terenie. Jego możliwości to:

  • przeszukiwanie nośników pod kątem zdefiniowanych wcześniej danych
  • szybka eksfiltracja danych z nośnika na kartę SD (lub dysk zewnętrzny należący do funkcjonariusza)
  • szybkie wgrywanie wcześniej spreparowanych plików (np. zdjęć, plików PDF lub innych dowodów) na nośnik
  • a to wszystko niezależnie użytego na nośniku od systemu plików

Budowa

Funkcjonariusz Mobilny jest zbudowany w formie urządzenia ubieralnego i łatwo ukrywalnego, złożonego z kilku niewielkich modułów (jednostka centralna plus wyświetlacz, power bank, ewentualny nośnik dodatkowy, kable), którego jedynym wystającym (np. z rękawa) elementem jest kabel z gniazdem USB, do którego operator dyskretnie podłącza rekwirowane nośniki.

Możliwości Funkcjonariusza Mobilnego można poszerzać, tworząc nowe payloady, czyli specjalne programy, pomiędzy którymi operator może się następnie swobodnie przełączać bezpośrednio w terenie. Payloady te dostarczane są w postaci specjalnie przygotowanych pen drive’ów, które wpina się do jednostki centralnej w 1 z 4 portów USB.

Wersje sprzętowe

Funkcjonariusz Mobilny w obecnej, trzeciej generacji, zbudowana jest na bazie Raspberry Pi (model 3B/3B+/4B), lub alternatywnie Asus TinkerBoard albo NanoPi NEO2 – tutaj znajdziesz więcej szczegółów nt. wyboru najlepszego wariantu sprzętu.

Open source i koszty

Funkcjonariusz Mobilny, wraz z różnymi dodatkami demonstracyjnymi, jest dostępny całkowicie za darmo jako open source.

Cały niezbędny sprzęt (moduł Raspberry Pi, obudowa, power bank, pen drive, odpowiedniej długości kable USB) można nabyć w dowolnym sklepie z elektroniką. Koszt całego kompletu, to zależnie od wybranej konfiguracji, od 400 do 1000 zł (ceny brutto w polskich sklepach, z fakturą i gwarancją; największy wpływ na ostateczny koszt ma wielkość wybranego dysku SSD).

Pamiętaj, że niezależnie od prawa polskiego, użycie tego oprogramowania może być dodatkowo ograniczone przez prawo innego kraju, w którym miałoby ono zostać użyte. Użytkownik końcowy jest osobiście odpowiedzialny za wszelkie naruszenia przepisów prawa i/lub obowiązków służbowych związane z użyciem oprogramowania.


Intencją autorów ani wydawcy treści prezentowanych w magazynie PAYLOAD nie jest namawianie bądź zachęcanie do łamania prawa. Jeśli popełniłeś lub masz zamiar popełnić przestępstwo, bądź masz wątpliwości, czy Twoje działania nie będą łamać prawa, powinieneś skonsultować się z najbliższą jednostką Policji lub Prokuratury, a jeśli są one związane z pieniędzmi, dla pewności również z Urzędem Skarbowym.

Nie zezwala się na użycie treści prezentowanych w magazynie PAYLOAD, ani produktów dostępnych w sklepie PAYLOAD, do celów popełniania przestępstw lub przestępstw skarbowych.