Nasz piątkowy artykuł o przyczynach ataków na Wojtunika, Budkę i innych polityków, okazał się mieć większy zasięg i wydźwięk od wielu wcześniejszych artykułów razem wziętych. W efekcie nasz redaktor naczelny również stał się obiektem ataków. Jednak było warto, teraz bowiem mamy pewność, że służby zatrzymały niewłaściwego człowieka.
Chodzi o ten artykuł, opublikowany raptem 5 dni temu.
Po jego publikacji, osoba podająca się za Diabolo de Viliousa (i dysponująca jego kluczem prywatnym) pojawiła się również na Twitterze, gdzie wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja.
A jeszcze ciekawsza dyskusja trwa na forum Cebulka (w sieci Tor) – oto linki do zrzutów ekranu z podstron 1, 2, 3 i 4. Jeśli macie czas, polecamy zacząć lekturę właśnie od pełnych wersji tej dyskusji.
Ponieważ podlinkowane zrzuty są o wiele za duże, aby próbować je opublikować w całości, poniżej zdecydowaliśmy się na publikację ciekawych naszym zdaniem fragmentów, wraz z naszymi komentarzami. Poniższy tekst jest w założeniu polemiką prasową ze stanowiskiem samego Diabolo ws. wcześniejszego artykułu, a nie odrębną historią – stąd przed kontynuacją lektury zalecamy przejście tutaj.
Początek aktywności Diabolo w ramach tego wątku na Cebulce
Komentarz redaktora naczelnego
Pojmuję misję dziennikarza przede wszystkim jako zobowiązanie do obiektywności. A więc w tym przypadku, traktowania w jednakowy sposób obu „drużyn”: funkcjonariuszy i przestępców. Tylko tyle i aż tyle. Jak w piłce nożnej, niech wygra lepszy, a ja jestem tylko komentatorem (uważającym jedynie, aby nie przekroczyć granic wyznaczanych przez art. 255 Kodeksu karnego).
Same sformułowania typu „psi”, jeśli kogoś rażą, wynikają z kontekstu rozmowy, z której został wyjęty ten cytat.
Kolejne wypowiedzi Diabolo: dlaczego opublikował instrukcję spoofingu i numery telefonów
A tutaj jeden z dowodów na to, że numery telefonów rodziny Pawła Wojtunika krążą po forach typu Cebulka czy Endchan:
Diabolo o ciekawej poszlace odnośnie serwisu SpoofMyPhone
Melon – kolejny uczestnik rozmowy i pierwsze groźby wobec redaktora naczelnego
Komentarz redaktora naczelnego
Robi się poważnie, więc odpowiem równie poważnie: nie posiadam samochodu.
Kolejni uczestnicy i teorie, że Tomasz Klim to Zdzisław Dyrma
Komentarz redaktora naczelnego
Po pierwsze
Mowa o projekcie znanym w Polsce jako Funkcjonariusz, a poza Polską jako Drive Badger. Całość jest dostępna w pełni za darmo na Githubie, tutaj. Jeśli chodzi o „wrabianie”, to jest to ta funkcjonalność, stworzona z myślą o Brazylii, w której ustępujący właśnie prezydent Bolsonaro przyznał ichniejszej policji odpowiednie uprawnienia.
Podkreślam: w Polsce „produkcyjne” korzystanie z tej funkcjonalności jest nielegalne. A legalny sposób użytku Funkcjonariusza jest opisany tutaj.
Po drugie
Allegro – tak, pracowałem tam prawie 7 lat. Jeśli czyta mnie jakiś funkcjonariusz, który zajmował się obsługą Allegro, to:
- narzędzie, które dostaliście pod koniec 2011 [korekta, 2011 a nie 2013], którego nazwa pochodziła od słów Police Department LAw ENforcement AUthorities, było w pełni mojego autorstwa – nawiasem mówiąc, chętnie posłucham opinii na jego temat
- pewnie setki razy widzieliście raporty zawierające mnóstwo fioletowych tabelek (albo szarych, jeśli wydruk był bez kolorów) – narzędzie generujące te raporty współtworzyło przynajmniej ze 40 osób, ja dorobiłem do niego powiązanie z płatnościami Płacę z Allegro
Przede wszystkim jednak, nie zajmowałem się w Allegro „obsługą przestępczości”, a po prostu nowym wówczas, zaprojektowanym od podstaw systemem płatności. Powyższe aktywności to tylko aktywność poboczna.
Po trzecie
Nie, nigdy nie wcielałem się w żadną z postaci z Cebulki, czy ogólnie tych, o których można poczytać na Niebezpieczniku czy „Zaufanej” trzeciej stronie. Odczytuję jednak powyższe posty jako wyrazy uznania dla mojej twórczości. A więc dziękuję, mimo że sama teoria jest chybiona.
Kolejne spoofingi jako Tomasz Klim
Kolejne, ponieważ już w listopadzie 2021 ktoś założył konto na Youtube i opublikował film, w którym rzekomo „Tomasz Klim z serwisu Payload” informuje o bombie w samolocie. Niestety samo konto znikło w międzyczasie z Youtube, a jedyny ślad, który po nim pozostał, to ten komentarz.
[Aktualizacja: znaleźliśmy artykuł o wspomnianym ataku z listopada 2021. Poprawiliśmy też datę – pierwotnie napisaliśmy o styczniu 2022, wtedy miał miejsce kolejny atak, ale mniej znaczący.]
No ale przejdźmy do tych bieżących – Diabolo wykonał 5 ataków, na 5 różnych samolotów (w tym z Poznania do Tel Awiwu):
Diabolo był też uprzejmy wrzucić jedno z tych nagrań na Twittera, zatem można posłuchać bez ręcznego przepisywania linków.
Zgoda na przedruk zamieszczonych informacji
Jako redaktor naczelny, udzielam zgody na nieodpłatny przedruk powyższych informacji w całości lub w części, pod warunkiem wyraźnego zaznaczenia w docelowym tekście, że chodzi o:
- Magazyn Payload (jako źródło informacji)
- Tomasza Klima, Redaktora naczelnego Magazynu Payload (jako najnowszą ofiarę ataków spoofingowych)