728 x 90

Nawiązaliśmy kontakt z prawdziwym sprawcą ataków spoofingowych

Nawiązaliśmy kontakt z prawdziwym sprawcą ataków spoofingowych

Nasz piątkowy artykuł o przyczynach ataków na Wojtunika, Budkę i innych polityków, okazał się mieć większy zasięg i wydźwięk od wielu wcześniejszych artykułów razem wziętych. W efekcie nasz redaktor naczelny również stał się obiektem ataków. Jednak było warto, teraz bowiem mamy pewność, że służby zatrzymały niewłaściwego człowieka.

Chodzi o ten artykuł, opublikowany raptem 5 dni temu.

Po jego publikacji, osoba podająca się za Diabolo de Viliousa (i dysponująca jego kluczem prywatnym) pojawiła się również na Twitterze, gdzie wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja.

A jeszcze ciekawsza dyskusja trwa na forum Cebulka (w sieci Tor) – oto linki do zrzutów ekranu z podstron 1, 2, 3 i 4. Jeśli macie czas, polecamy zacząć lekturę właśnie od pełnych wersji tej dyskusji.

Ponieważ podlinkowane zrzuty są o wiele za duże, aby próbować je opublikować w całości, poniżej zdecydowaliśmy się na publikację ciekawych naszym zdaniem fragmentów, wraz z naszymi komentarzami. Poniższy tekst jest w założeniu polemiką prasową ze stanowiskiem samego Diabolo ws. wcześniejszego artykułu, a nie odrębną historią – stąd przed kontynuacją lektury zalecamy przejście tutaj.

Początek aktywności Diabolo w ramach tego wątku na Cebulce

Komentarz redaktora naczelnego

Pojmuję misję dziennikarza przede wszystkim jako zobowiązanie do obiektywności. A więc w tym przypadku, traktowania w jednakowy sposób obu „drużyn”: funkcjonariuszy i przestępców. Tylko tyle i aż tyle. Jak w piłce nożnej, niech wygra lepszy, a ja jestem tylko komentatorem (uważającym jedynie, aby nie przekroczyć granic wyznaczanych przez art. 255 Kodeksu karnego).

Same sformułowania typu „psi”, jeśli kogoś rażą, wynikają z kontekstu rozmowy, z której został wyjęty ten cytat.

Kolejne wypowiedzi Diabolo: dlaczego opublikował instrukcję spoofingu i numery telefonów

A tutaj jeden z dowodów na to, że numery telefonów rodziny Pawła Wojtunika krążą po forach typu Cebulka czy Endchan:

Diabolo o ciekawej poszlace odnośnie serwisu SpoofMyPhone

Melon – kolejny uczestnik rozmowy i pierwsze groźby wobec redaktora naczelnego

Komentarz redaktora naczelnego

Robi się poważnie, więc odpowiem równie poważnie: nie posiadam samochodu.

Kolejni uczestnicy i teorie, że Tomasz Klim to Zdzisław Dyrma

Komentarz redaktora naczelnego

Po pierwsze

Mowa o projekcie znanym w Polsce jako Funkcjonariusz, a poza Polską jako Drive Badger. Całość jest dostępna w pełni za darmo na Githubie, tutaj. Jeśli chodzi o „wrabianie”, to jest to ta funkcjonalność, stworzona z myślą o Brazylii, w której ustępujący właśnie prezydent Bolsonaro przyznał ichniejszej policji odpowiednie uprawnienia.

Podkreślam: w Polsce „produkcyjne” korzystanie z tej funkcjonalności jest nielegalne. A legalny sposób użytku Funkcjonariusza jest opisany tutaj.

Po drugie

Allegro – tak, pracowałem tam prawie 7 lat. Jeśli czyta mnie jakiś funkcjonariusz, który zajmował się obsługą Allegro, to:

  • narzędzie, które dostaliście pod koniec 2011 [korekta, 2011 a nie 2013], którego nazwa pochodziła od słów Police Department LAw ENforcement AUthorities, było w pełni mojego autorstwa – nawiasem mówiąc, chętnie posłucham opinii na jego temat
  • pewnie setki razy widzieliście raporty zawierające mnóstwo fioletowych tabelek (albo szarych, jeśli wydruk był bez kolorów) – narzędzie generujące te raporty współtworzyło przynajmniej ze 40 osób, ja dorobiłem do niego powiązanie z płatnościami Płacę z Allegro

Przede wszystkim jednak, nie zajmowałem się w Allegro „obsługą przestępczości”, a po prostu nowym wówczas, zaprojektowanym od podstaw systemem płatności. Powyższe aktywności to tylko aktywność poboczna.

Po trzecie

Nie, nigdy nie wcielałem się w żadną z postaci z Cebulki, czy ogólnie tych, o których można poczytać na Niebezpieczniku czy „Zaufanej” trzeciej stronie. Odczytuję jednak powyższe posty jako wyrazy uznania dla mojej twórczości. A więc dziękuję, mimo że sama teoria jest chybiona.

Kolejne spoofingi jako Tomasz Klim

Kolejne, ponieważ już w listopadzie 2021 ktoś założył konto na Youtube i opublikował film, w którym rzekomo „Tomasz Klim z serwisu Payload” informuje o bombie w samolocie. Niestety samo konto znikło w międzyczasie z Youtube, a jedyny ślad, który po nim pozostał, to ten komentarz.

[Aktualizacja: znaleźliśmy artykuł o wspomnianym ataku z listopada 2021. Poprawiliśmy też datę – pierwotnie napisaliśmy o styczniu 2022, wtedy miał miejsce kolejny atak, ale mniej znaczący.]

No ale przejdźmy do tych bieżących – Diabolo wykonał 5 ataków, na 5 różnych samolotów (w tym z Poznania do Tel Awiwu):

Diabolo był też uprzejmy wrzucić jedno z tych nagrań na Twittera, zatem można posłuchać bez ręcznego przepisywania linków.

Zgoda na przedruk zamieszczonych informacji

Jako redaktor naczelny, udzielam zgody na nieodpłatny przedruk powyższych informacji w całości lub w części, pod warunkiem wyraźnego zaznaczenia w docelowym tekście, że chodzi o:

  • Magazyn Payload (jako źródło informacji)
  • Tomasza Klima, Redaktora naczelnego Magazynu Payload (jako najnowszą ofiarę ataków spoofingowych)