Jak zhackować… społeczeństwo?
- Ciekawostki ze świata
- 2024-10-21
Tomasz Klim, redaktor naczelny PAYLOAD
Nasze artykuły nie zawierają zbędnych teorii i szczegółów, a jedynie to, co jest rzeczywiście istotne w praktyce. Więc kiedy piszemy np. o sieci Tor, nie próbujemy dociekać, co Ty konkretnie robisz w tej sieci, w jakim celu to robisz i czy jest to dobre dla świata, ogółu, porządku publicznego (niepotrzebne skreślić), albo np. jakie masz poglądy polityczne czy preferencje seksualne.
Wierzymy bowiem, że jeśli z własnej woli cokolwiek robisz, to robisz to dlatego, że jest to dobre dla Ciebie. I to nam wystarczy, bo to Ty jesteś naszym klientem, nie ogół.
Jesteś zobowiązany przestrzegać prawa kraju, w którym żyjesz. Ale pamiętaj również, że nawet jeśli coś jest nielegalne w Polsce, nadal może być legalne w innym kraju (i odwrotnie). Przykładem jest marketing email bez zgody odbiorcy, wobec którego niemalże każdy kraj ma odrębne przepisy.
Jeśli zamierzasz podróżować do innych krajów, zabierając ze sobą jakiekolwiek nośniki z zaszyfrowanymi danymi, sprawdź najpierw przepisy prawne danego kraju związane z szyfrowaniem danych. Prawo obowiązujące w niektórych krajach (co najmniej UK, Indiach, Francji, Australii i Belgii) nakazuje w przypadku otrzymania nakazu sądowego przekazanie funkcjonariuszom kluczy deszyfrujących pod groźbą kary pozbawienia wolności.
Intencją autorów ani wydawcy treści prezentowanych w magazynie PAYLOAD nie jest namawianie bądź zachęcanie do łamania prawa. Jeśli popełniłeś lub masz zamiar popełnić przestępstwo, bądź masz wątpliwości, czy Twoje działania nie będą łamać prawa, powinieneś skonsultować się z najbliższą jednostką Policji lub Prokuratury, a jeśli są one związane z pieniędzmi, dla pewności również z Urzędem Skarbowym.
Nie zezwala się na użycie treści prezentowanych w magazynie PAYLOAD, ani produktów dostępnych w sklepie PAYLOAD, do celów popełniania przestępstw lub przestępstw skarbowych.
Pamiętaj, że działając w Internecie, Twoje działania mogą potencjalnie podlegać jednocześnie pod prawo polskie, oraz prawo innych państw, w szczególności USA – nawet jeśli nigdy wcześniej tam nie byłeś.